Góry, galerie, foto, artykuły, aktualności górskie - Górska Gazeta Internetowa - www.gory.info

GGI - Górska Gazeta InternetowaSzukaj w artykułach GGI:

NeoServer

WWW.COTG.GORY.INFO - serwis aktualności górskich
Górska Gazeta Internetowa

ISSN 1731-3724             II Śladowe spotkanie

Prezentujemy poniżej informację, jaką otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionej redakcji "Na Szlaku". Gorąco polecamy!

    Już drugi raz w marcu odbędzie się II Śladowe Spotkanie "Na szlaku", czyli spotkanie turystów uprawiających turystykę narciarską w jej najprostszym wydaniu. Na miejsce spotkania wybrano ponownie schronisko na Turbaczu w Gorcach. Termin: 14 - 17 marca 2002 r. Kontakt ze schroniskiem tel. 0...18 266 77 80. W celu uzyskania zniżki na PKP (do stacji Nowy Targ) należy przysłać do redakcji zapotrzebowanie i kopertę zwrotną ze znaczkiem.
    Będziemy tam dysponować salą kominkową, by po trudach narciarskich wycieczek pogawędzić w cieple kominka, być może znowu porozmawiamy z gospodarzami schroniska, o tym co działo się tam przez rok.
    Ponieważ, jak wskazuje doświadczenie przy organizacji jesiennego spotkania na Przehybie, nie jest dla wszystkich oczywista lokalizacja schroniska i dogodne dojścia podajemy, jak najlepiej dostać się na Turbacz. Najlepsze dojście to żółty szlak z Nowego Targu - Kowańca przez Bukowinę Miejską (2.5 - 3 godz.). Po 1.5 godzinie podejścia drogą przez las osiągamy grzbiet Bukowiny z szerokim widokiem na Turbacz i bardzo wygodnie wędrujemy dalej do Wisielakówki. Mijamy kaplicę i przez Długie Młaki, częściowo przez las podchodzimy na skraj Długiej Hali ze schroniskiem. Do Kowańca dojeżdżają autobusy kilku linii miejskich - przystanek w pobliżu rynku w N. Targu. Do N. Targu najlepiej dojechać z Krakowa autobusem prywatnej linii - przystanek przed dworcem Głównym PKP. Wysiada się obok kościoła skąd w 5 minut dochodzi się do rynku. Polecam także szlak niebieski z Łopusznej (2.5 - 3 godz.). W tym przypadku należy dojechać do Łopusznej autobusem PKS. Potem drogą przez wieś dochodzimy do przysiółka Zarębek Średni, gdzie szlak wkracza na zbocze i stromo pnie się ku Zarębkowi Wyżniemu. Mijamy ten przysiółek i przez las podchodzimy na Bukowinę Waksmundzką. Tam spotykamy szlak zielony ( z Kowańca), a nieco dalej wspomniany wcześniej żółty szlak przez Bukowinę miejską. Od kaplicy cała "wiązka" szlaków doprowadza do schroniska. Z Kowańca, a właściwie Długiej Polany można dość szybko dojść na Turbacz szlakiem zielonym (2 godz.). Za ośrodkiem narciarskim (zjazdowym) w lewo między zabudowaniami, grzbietem na Pol. Brożek i dalej na Bukowinę Waksmundzką. Dalej jak w poprzednim opisie. Dogodne jest oczywiście dojście na Turbacz głównym szlakiem z Rabki przez Stare Wierchy (5 godz.). Można podzielić tę trasę na dwa odcinki, jeśli przyjazd do Rabki nastąpił w południe lub później. Wtedy warto zatrzymać się na noc w bacówce PTTK na Maciejowej, a następnego dnia powędrować na Turbacz. Dojazd do Rabki pociągiem z Krakowa, Suchej Beskidzkiej (połączenie z Żywcem), Kalwarii, Nowego Sącza. Nie prezentuję tu wszystkich możliwych dojść, dysponujący samochodami mogą podjechać do Poręby lub Koniny, zostawić tam pojazdy przy leśniczówkach i pójść dalej na nartach.
    Szykujmy więc narty, przeglądajmy mapy, planujmy trasy, by przez te parę dni miło spędzić czas w Gorcach. Może będzie nas więcej niż na I Spotkaniu. Sugeruję zaopatrzenie się w mapę REWASZ "Gorczański Park Narodowy". Są tam pokazane nie tylko szlaki, ale i wiele dróg dogodnych dla turysty - narciarza. Zapraszam na Turbacz.
    Adres redakcji: PTTK O/ Wrocław, Oficyna Wyd. "SUDETY", "Na szlaku" Rynek/ Ratusz 11/ 12, 50 - 106 Wrocław.