Góry, galerie, foto, artykuły, aktualności górskie - Górska Gazeta Internetowa - www.gory.info

GGI - Górska Gazeta InternetowaSzukaj w artykułach GGI:

NeoServer

WWW.COTG.GORY.INFO - serwis aktualności górskich
Górska Gazeta Internetowa

ISSN 1731-3724             Tatry i górale

Dziewiąty tom Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego ma właśnie taki podtytuł, co od razu sugeruje jego tematykę. Zaczyna się od wywiadu red. Adama Liberaka z dyrektorem TPN dr Wojciechem Gąsienicą- Byrcynem. Wywiad ciekawy choćby z tego powodu, że w czasie od jego odbycia do druku, dyrektor Byrcyn zdołał stracić tę posadę, a następnie na nią powrócić. Tak się dzieje gdy do parków wkracza polityka, a ta jak wiadomo czysta i odpowiedzialna nie jest.
Co warto przeczytać w tym tomie? Recenzując zawsze staje się przed dylematem: co wyróżnić, co polecić uwadze czytelnikom. W tym tomie polecam uwadze dwugłos o kozicy, symbolu TPN, pierwszy to próba analizy jej populacji pióra Filipa Zięby, a drugi Wandy i Roberta Kamińskich - krótki lecz potrzebny, prowadzący w jednym zaobserwowanym przypadku do zaskakującego wniosku. Jakiego? Nie zdradzę, proszę przeczytać.
Redakcja nie mogła nie zauważyć I światowego Zjazdu Górali Polskich, który odbył się w sierpniu 2000 roku. Z działu Witojcie w rodnej ziemi szczególnej uwadze polecałbym teksty Marka Skawińskiego Górale polscy w Europie środkowej - informacje podstawowe oraz Stanisława Janochy Ruch podhalański.
W dziale Dni gór PTT - TPN ważkim tekstem na pewno jest Tatry - Zakopane - Towarzystwo Tatrzańskie 100 lat wcześniej Józefa Durdena oraz dobrze z nim współgrający tekst Antoniego L. Dawidowicza W stulecie krzyża na Giewoncie.
Natomiast w dziale Człowiek i góry dominującym, narracyjnym tekstem jest Po raz wtóry na nepalskiej ziemi - Everest z bliska Józefa Durdena, który poprzedza niby wstęp, niby wprowadzenie - jego 21 myśli nieuporządkowanych. Nie wiem czy nie najważniejszych, bo to one przecież są kwintesencją jego przemyśleń nepalskich.
W kolejnych działach przeczytamy między innymi o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, doktorze wszech nauk tatrzańskich czyli Witoldzie Henryku Paryskim, autorytecie niekwestionowanym, którego przyszło nam z żalem w 2000 roku pożegnać. Gdy pisałem ten tekst, akurat w tym momencie, zadzwonił na moim biurku telefon z wiadomością, która pozwala mi dopisać inną smutną wiadomość: dziś (25 października 2001 roku) zmarła w wieku 100 lat Zofia Radwańska - Paryska, wielka znawczyni przyrody tatrzańskiej. Nie mogli bez siebie być, nie mogli...
Tom Pamiętnika zamyka jak zawsze kronika Towarzystwa, istotna dla przyszłych historyków i badaczy przeszłości. W sumie tom ważny, być może nawet wyróżniający się spośród dotychczas wydanych, może dlatego, że więcej w nim korzeni naszej górskiej historii?


Ryszard M. Remiszewski
Pamiętnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, 2000, tom 9, s. 356, il.