Góry, galerie, foto, artykuły, aktualności górskie - Górska Gazeta Internetowa - www.gory.info

GGI - Górska Gazeta InternetowaSzukaj w artykułach GGI:

NeoServer

WWW.COTG.GORY.INFO - serwis aktualności górskich
Górska Gazeta Internetowa

ISSN 1731-3724             Góry - Wolność i Przygoda

Przyznam szczerze, że już z niesmakiem patrzę na te wszystkie kolorowe i licznie wydane poradniki z serii "Nauka wspinania w siedem dni" lub "Ilustrowany poradnik początkującego wspinacza". Kiepsko tłumaczone z języka angielskiego lub niemieckiego, ślizgające się po temacie i pełne błędów merytorycznych, kuszą jednak potencjalnych nabywców atrakcyjnym wyglądem. Od dawna więc wypatruję w księgarniach jakiegoś solidnego podręcznika, który mógłby zastąpić od dawna nie wznawiany, "kultowy" podręcznik Wacława Sonelskiego "W skale".

Okładka książki 'GÓRY-Wolność i Przygoda' I wreszcie znalazłem. Przygotowana przez zespół z amerykańskiego klubu "The Mountaineers" pod redakcją Dona Graydona i Kurta Hansona książka pod tytułem "Góry - Wolność i Przygoda (Od trekingu do alpinizmu)". Opasły tom jest już szóstym wydaniem tego znakomitego podręcznika, na którym wychowały się pokolenia amerykańskich alpinistów.
Książka jest co prawda prawdziwym kompendium wiedzy o górskiej wspinaczce, ale adresowana jest przede wszystkim do początkujących turystów górskich i wspinaczy. Poszczególne rozdziały wprowadzają ich w świat górskich wędrówek, poczynając od wyposażenia, technik orientacji i poruszania się w terenie i biwakowania. Dalej wyjaśniane są tajemnice wspinaczki i sprzętu alpinistycznego, zarówno w warunkach letnich jak i zimowych. Te rozdziały stanowią zasadniczą część książki a na koniec autorzy poruszają nie mniej ważne tematy związane z organizacją wyprawy, bezpieczeństwem w górach i górskim środowiskiem. Cały wykład jest przeprowadzony przejrzyście i metodycznie, co na pewno jest również zasługą udanego tłumaczenia z języka angielskiego.
Zaletą podręcznika są na pewno czytelne schematy i rysunki, zdjęć jest mało i czarno-białe, ale przecież nie miał to być album...
Na koniec dodam tylko, że książka rekomendowana jest przez Polski Związek Alpinizmu a wydawca reklamuje ją jako najlepiej sprzedającą się książkę górską wszechczasów (sprzedano ponad 500 tysięcy egzemplarzy). Gorąco polecam!


"Góry - Wolność i Przygoda (Od trekingu do Alpinizmu)" red. Don Graydon i Kurt Hanson, s. 536. Wydawnictwo "Galaktyka".


Krzysztof Stankowicz