Góry, galerie, foto, artykuły, aktualności górskie - Górska Gazeta Internetowa - www.gory.info

GGI - Górska Gazeta InternetowaSzukaj w artykułach GGI:

NeoServer

WWW.COTG.GORY.INFO - serwis aktualności górskich
Górska Gazeta Internetowa

ISSN 1731-3724             Recenzja przewodnika - Beskid Niski

"Beskid Niski". Przewodnik. Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 1999.

Na fali wzrastającej popularności Beskidu Niskiego ukazał się przewodnik po tych górach sygnowany przez wydawnictwo Rewasz, w serii "dla prawdziwego turysty" (pierwsze wydanie). Jest to praca zbiorowa, która liczy 416 stron. Współautorami przewodnika są znani znawcy tych gór: Wojciech Krukar, Paweł Luboński i Tadeusz Andrzej Olszański. Warto podkreślić, że jest to pierwsze tak kompleksowe ujecie tematu od czasów pracy Władysława Krygowskiego. Przewodnik poświęcony jest polskiej części Beskidu Niskiego. Jest to praca monumentalna. Składają się na nią takie części jak: Beskid Niski z lotu ptaka, gdzie opisane jest środowisko geograficzne tego najniższego z Beskidów, jego krótka historia i przegląd atrakcji turystycznych (Czego szukać w Beskidzie); Beskidzkie tematy - rzecz o cmentarzach wojennych, łemkowskich cerkwiach, nazewnictwie terenowym Beskidu, rezerwatach przyrody, Magurskim Parku Narodowym; rozdziały o poszczególnych grupach górskich Beskidu Niskiego; Słownik miejscowości - zawierający szczegółowe i wyczerpujące informacje krajoznawcze; Informacje praktyczne - wiadomości o komunikacji, bazie noclegowej i warunkach bezpieczeństwa w górach. Ponadto zamieszczono: Skorowidz (indeks nazw geograficznych), Wykaz mapek tematycznychWykaz panoramek. Całość zaś uzupełnia: Legenda do mapek oraz Skorowidz mapek i planów. Faktem godnym podkreślenia jest to, że przewodnik nie ogranicza się jedynie do opisu szlaków znakowanych, lecz zawiera także propozycje tras nieznakowanych. Warto dodać, że jest ich naprawdę niemało. Jako ciekawostkę można podać, iż mamy tutaj, miedzy innymi, propozycje wyprawy na Rzepedkę (708 m), którą pokrywa niemal w całości coś w rodzaju połoniny, skąd rozciągają się fenomenalne wręcz widoki. I żadna hałaśliwa wycieczka nie jest w stanie przeszkodzić w ich kontemplacji. Inna opisywana trasa nieznakowana prowadzi z Iwonicza Zdroju na Kopę (640 m), z której to przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec Tatry!
Autorzy próbują przekonywać, że jeśli się chce, to można odnalezć sporo punktów widokowych w Beskidzie. Obalają przez to teorię o rzekomym braku takich miejsc, która jest rozpowszechniana tu i ówdzie.
Wspomnieć trzeba, iż przewodnik wzbogacają barwne fotografie przedstawiające między innymi: jedyne w centralnej części Beskidu schronisko PTTK im. Stanisława Gabryela na Magurze Małastowskiej, Diabli Kamień koło Folusza, ikonostas cerkwi w Chyrowej, cerkiew w Skwirtnem, ruiny cmentarza na Rotundzie - jednego z najpiękniejszych projektów Duszana Jurkowicza, cmentarz na Przeł. Małastowskiej oraz beskidzkie uzdrowiska. Odnotować można, że jest też kilka barwnych reklam, ale dzisiaj nikogo to już nie dziwi.
Generalnie rzecz ujmując jest to bezsprzecznie przewodnik doskonały! Jeżeli ktoś zamierza wędrować po Beskidzie Niskim, to niechaj pędzi po niego co sił w nogach. Krótko mówiąc: wstyd nie mieć!

Sebastian Jakobschy