Góry, galerie, foto, artykuły, aktualności górskie - Górska Gazeta Internetowa - www.gory.info

GGI - Górska Gazeta InternetowaSzukaj w artykułach GGI:

NeoServer

WWW.COTG.GORY.INFO - serwis aktualności górskich
Górska Gazeta Internetowa

ISSN 1731-3724             Recenzja przewodnika

"Beskid Niski" - Przewodnik, Marek Motak, Wyd. Pascal, Bielsko Biała 2000, s. 187.

Przyznam szczerze, że gdy w lipcu ukazał się przewodnik Pascala po Beskidzie Niskim, sięgnąłem po niego z mieszanymi uczuciami... Jednak do rzeczy. Przewodnik dzieli się na pięć części. Ich tytuły to: Wiadomości Ogólne, U Podnóży, Na południe od Gorlic, Magurski Park Narodowy, oraz Na Wschodnich Krańcach. Całość uzupełnia indeks. Jest on jednak na tyle wybiórczy, że lepiej gdyby go nie było.
Przejdźmy do warstwy merytorycznej. Już na stronie 11 znajduje się zdanie, z którym trudno się zgodzić. Autor mianowicie uważa, że Beskid Niski, nie jest ani szczególnie pełen zabytków ani atrakcji turystycznych. Cóż, jeśli ktoś "goni" po górach, to faktycznie nie dostrzeże niczego specjalnego. Jednak w przypadku "zwykłej wędrówki" piechur co i rusz natyka się na różnego rodzaju zabytki i atrakcje turystyczne. Na stronie 48 trudno nie zauważyć, że Autor zdaje się dyskredytować schroniska młodzieżowe PTSM. Tymczasem niektóre z nich posiadają swoją specyficzną atmosferę (i zagorzałych zwolenników). Jest tak chociażby w Chyrowej, Iwoniczu, czy w Gładyszowie. Przy okazji trzeba odnotować, iż na wspomnianej stronie wkradł się błąd: Schronisko młodzieżowe leży nie w Iwoniczu Zdroju ale w Iwoniczu. Dziwić może układ części drugiej przewodnika. Oto bowiem opisywane są w niej miedzy innymi takie miasta jak Krosno, Odrzykoń, Haczów czy Biecz, które najogólniej ujmując, leżą już na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich, a nie w Beskidzie Niskim; choć oczywiście nie można odmówić im wielu atrakcji turystycznych. Na s. 84 bardzo mylna i bałamutna jest informacja jakoby szlak niebieski na Ferdel (648 m) wybiegał już z Biecza. W rzeczywistości zaczyna się on dopiero w Rozdzielu. Odcinek szlaku od Biecza do Rozdziela został skasowany przez PTTK w 1998 r. Na s. 114 błędnie podana została data powstania schroniska PTTK na Magurze Małastowskiej. Powstało ono w istocie nie w roku 1950, ale w 1955. Zabawna jest rada Autora (na s. 139) na "elektryczne pastuchy". Pisze on mianowicie, że: "druty trzeba przeskoczyć, nie dotykać ani nie nadeptywać". Ciekaw jestem, w jaki sposób można przeskoczyć druty, które miejscami liczą 80 i więcej centymetrów, a plecak który się niesie ma ze 20 kilo? Pomysł ten jest więc poroniony. Problem "elektrycznych pastuchów" faktycznie w Beskidzie Niskim istnieje, nie jest to jednak miejsce by rozwijać szerzej ten wątek.
Krótko podsumowywując, można powiedzieć, iż przewodnik wprawdzie ma pewne plusy -- takimi są na przykład adresy gospodarstw agroturystycznych, jednak zdecydowanie więcej posiada minusów -- chodzi tu o liczne uchybienia w warstwie merytorycznej. Cena przewodnika, ok. 30 zł, stanowi zaś kolejny powód ku temu by go odradzić turystom.

Sebastian Jakobschy